حلق

بینی

چگونه جراح بيني خود را انتخاب كنيم؟
• ميدانيم كه هر عمل جراحي سه مرحله دارد:
قبل از عمل1-
۲) حين عمل
۳) بعداز عمل
دراين ميان جراح نقش مهمي را درهر سه مرحله ايفا ميكند و عامل اصلي تعيين كننده ي نتيجه جراحي ميباشد.
واضح است كه مهمترين قسمت يعني خود جراحي كاملا به جراح بستگي دارد ولي نبايد از تاثير جراح در قبل و بعداز عمل غافل شد.
يك جراح خوب بايد قبل از جراحي تمام مسائل مربوطه را بررسي كند.
به طور مثال مركز جراحي يا بيمارستان همراه با تجهيزات و پرسنل مربوطه و
بخصوص متخصص بيهوشي مجرب…همگي بستگي به انتخاب جراح دارد.
جراح بايد با دقت و وسواس فراوان تيم خود را انتخاب كند.
مهمترين وظيفه ي يك جراح در هر نوع عمل جراحي بخصوص جراحي هاي زيبايي حفظ سلامت بيمار ميباشد.

مرحله بعدي بررسي دقيق مسائل روحي و جسمي بيمار مي باشد كه به مطلوب بودن نتيجه ي جراحي كمك ميكند.
ارزيابي روحي و رواني بيمار در تمامي جراحي ها از وظايف مهم پزشكان است ولي در عملهاي زيبايي حساسيت بيشتري دارد. اگر فردي جراحي واجبي براي برطرف كردن عفونت و يا برداشتن تومور داشته باشد جراح راحتتر ميتواند براي بيمار و همراهانش توضيح داده و انها را از نتايج و عوارض احتمالي اگاه سازد. ولي در يك جراحي زيبايي بدليل اينكه يك جراحي انتخابي و نه الزاميست جراح بايد با دقت بسيار زياد ابتدا انگيزه فرد را براي جراحي روشن كند. سپس بايد از ميزان انتظارات و توقعات او مطلع گردد. اگاهي از اين مسايل ميتواند از بروز بسياري از مشكلات بعد از عمل بكاهد.
سپس پزشك شرح حال دقيقي از بيمار گرفته و معاينه مبسوطي از وي بعمل مياورد تا در جريان بيماريهايي از قبيل ديابت فشار خون و يا مشكلات داخلي يا حساسيتهاي دارويي احتمالي قرار گيرد.
در مرحله ي بعدي پزشك يك اناليز از بيني و صورت بيمار انجام ميدهد و همين طور خواسته هاي بيمار را در رابطه با مدل بيني ميپرسد و آن هايي را كه با واقعيت تطبيق دارد و قادر به انجام آن ها ميباشد را به بيمار توضيح ميدهد.
يك جراح خوب علاوه بر ظاهر بيني به داخل ان هم اهميت ميدهد. چون اگر يك بيني زيبا شود ولي از لحاظ تنفسي مشكل داشته باشد باعث عذابي دايمي براي بيمار ميشود. درواقع يك جراح خوب توجه به يك نتيجه ي دراز مدت و مادام العمر ميكند نه بينيي كه براي مدت كوتاهي خوب باشد.
يك جراح خوب قبل از جراحي با توجه به مشكلات بيني نقشه ي درماني و روش جراحي را مشخص ميكند كه مثلا بايد به روش باز ويا بسته انجام گيرد.
ميزان اهميت جراح در حين جراحي نيازي به تاكيد ندارد.
يك جراح خوب روش هاي گوناگون جراحي را ميداند و از آن در زمان مناسب استفاده ميكند.
همچنين توجه دارد كه حداقل صدمه را به بافت سالم بيني وارد نمايد.
بنابراين در جراحي مدرن يك جراح خوب با حداقل صدمه يك بيني طبيعي با كاركرد داخلي خوب و ظاهري زيبا را ميسازد.
• ايا بعداز جراحي هم جراح نقشي دارد؟
بله در اين قسمت هم جراح نقش خيلي مهمي دارد.
يكي از مهمترين انها دادن توضيحات كافي براي مسائل بعداز جراحي و مراقبت ها ميباشد.
بعضي از جراحان در وب سايت خودشان و بعضي ديگر با نوشته هايي از قبل مشخص شده بيماران را از مسائل بعد از عمل اگاه ميسازند.
ولي خيلي خوب است كه اين توضيحات به صورت شفاهي هم قبل و هم بعد از عمل به بيمار داده شود چون ممكن است هر بيني مسائل خاص خود را داشته باشد و يا جراح در زمان جراحي با مسائلي روبرو شود كه بعداز جراحي لازم به توضيح براي بيمار باشد.
مثلا در بعضي موارد احتياج ميباشد كه از اسپلينت ها يا نگهدارندهايي در داخل بيني بمدت يك تا سه هفته يا شايد بيشتر استفاده شود.
حتما پزشك بايد در اين مورد به بيمار توضيح دهد كه اگاه باشد كه ناخداگاه بيمار به آن دست نزند كه باعث اسيب به بيني شود.
اين توضيحات نقش خيلي مهمي در پشتيباني حالات روحي و رواني بيمار دارد زيرا بيماران نميدانند كه بعد از جراحي بيني آن ها به چه شكل ميشود و چه مدت بايد صبر كنند تا بيني شكل واقعي خودش را بگيرد.
• يك جراح خوب چه خصوصياتي بايد داشته باشد؟
در درجه ي اول يك جراح خوب بايد صادق و قابل اعتماد باشد البته انتخاب چنين جراحي خيلي هم كار ساده اي نيست ولي معيارهاي زير ميتواند به شما كمك كند تا جراحتان را برگزينيد
– جراح خوب مسائل مختلف جراحي از جمله نتايج عواقب و عوارض احتمالي را براي شما بطور كامل توضيح ميدهد.
– جراح خوب هيچگاه نتيجه را بطور صدرصد تضمين نميكند
– جراح خوب اگر احساس كند كه با جراحي نميتواند تغيير زيادي در بيني ايجاد كند از انجام ان امتناع ميكند
– جراح خوب بهيچوجه اصراري بر جراحي زيبايي نداشته و شما را هم تشويق به جراحي نميكند
– جراح خوب از همكاران خود به نيكي ياد ميكند و اگر شما نزد جراح ديگري عمل شده باشيد از جراحتان انتقاد نميكند

نكته ديگري كه در انتخاب جراح مهم است مجرب بودن اوست. يادگيري جراحي بيني آسان نيست وسال ها طول ميكشد كه پزشكي به يك جراح با تجربه و خوب تبديل شود.
جراح بايد علم كافي داشته باشد.
جراحاني كه به طور كلي از دانشگاه و درس دورند نمي توانند به علم روز و روش هاي جديد اگاه باشند.
جراحان خوب بيشتر در دانشگاه تدريس ميكنند و يا حداقل در كنگره ها و كنفرانس ها و كارگاه هاي مختلف شركت ميكنند و با روش هاي جديد و علم روز آشنا ميشوند.
همينطور يك جراح خوب يك هنرمند خوب هم هست و هنر يك جراح را ميتوان در نمونه كارهايش مشاهده كرد.
• چطور ميتوان به هنر و علم يك جراح پي برد؟
اولين قدم براي اين امر ملاقات حضوري است كه ميتوان ميزان اعتماد و صداقت رادر ملاقات حضوري از يك پزشك دريافت كرد.
همين طور با بيماران جراحي شده و يا اشناياني كه قبلا به اين پزشك مراجعه كردند هم ميتوان صحبت كرد و اطمينان لازم را بدست اورد.
ولي يكي از منابع معتبر دست نوشته ها تاليف ها و وب سايت هاي پزشك مورد نظر ميباشد.
امروزه با توجه به عصر ديجيتال ميتوان به وب سايت هاي مختلف دسترسي پيدا كرد و جراحان خوب اصولا وب سايت هاي بروز و خوب با تصاويري از افرادي كه عمل كردند را در اختيار شما ميگدارند.

در پايان با اطمينان ميتوان گفت كه: انتخاب جراح خوب مساويست با نتيجه دلخواه در جراحي بيني

از نظر زيبايي‌ شناسي‌ مهمترين خصوصيت صورت زيبا وجود هماهنگي‌ و تقارن چه بين اجزاي آن مثل بيني‌، چشم، بيني‌ گونه و… و چه بين دو نيمه راست و چپ آن مي‌باشد. در اين ميان بيني‌ به عنوان عضوي برجسته كه در مركز صورت قرار گرفته اهميتي انكار ناپذير داشته و هر چه از تقارن بيشتري برخوردار باشد به صورت جلوه‌اي زيباتر مي‌بخشد. در نماي روبرو (مستقيم) مهمترين خصوصيت بيني‌ صاف بودن آن است و چنانچه حتي اندكي‌ به طرفي‌ كج بوده يا پيچ خورده باشد نظر بيننده را به خود جلب نموده و در حقيقت با خارج كردن صورت از تقارن هماهنگي‌ و زيبايي‌ آن را كم مي‌كند.

بيني‌ كج و پيچ خورده به چه بيني‌‌هايي مي‌گويند؟

چنانچه بيني‌ نسبت به محور طولي يعني‌ خطي‌ فرضي‌ كه از بالا به پايين وصل شده و صورت را به دو نيمه چپ و راست تقسيم مي‌كند زاويه داشته باشد، آن بيني‌ را كج مي‌گوييم. در بيني‌ پيچ خورده، قسمتي‌ يا قسمت‌هايي از آن انحراف دارد و ممكن است كه حالت كماني يا سينوسي داشته باشد.

گاهي اوقات به دليل ضربه، ممكن است يك طرف بيني‌ فرورفته شود و بيني‌ كج به‌نظر برسد، ولي‌ در حقيقت انحرافي وجود نداشته باشد. بعضي اوقات هم يك طرف صورت نسبت به سمت مقابل از تكامل كمتري برخوردار بوده و كوچكتر است. در اين حالت هم بيني‌ كج بنظر مي‌رسد.

علت كجي يا پيچ‌خوردگي بيني‌ چيست؟

دو علت مهم يكي‌ ضربه و يكي‌ مسئله توارث است. در بيني‌هايي كه علت ارثي است، به‌دليل ژنتيك هماهنگي‌ بين مركز رشد استخوان و غضروف بهم خرده و در سنين رشد بيني‌ كج مي‌شود. در اين نوع معمولا بيني‌ به يك سمت كج شده و كمتر پيچ و تاب در آن مي‌بينيم.

ضربه مهم‌ترين و شايع‌ترين علت است. از بدو تولد بيني‌ در معرض ضربه مي‌باشد. كودكان در سنين مختلف مكرراً دچار ضربه به صورت و بيني‌ مي‌شوند. با توجه به اينكه استخوان بيني‌ همانند ديگر استخوان‌هاي بدن در كودكان نرم‌تر از بزرگسالان است، ممكن است ضربه باعث شكستگي كامل آن نشده و تنها ايجاد ترك خوردگي نمايد كه نه در معاينه و نه در راديوگرافي مشخص نشود. در اين حالت به دليل امكان صدمه به مركز رشد استخوان و غضروف اختلال در تكامل آنها اختلال ايجاد شده و در زمان بلوغ خود را به شكل كجي و پيچ خوردگي نشان مي‌دهد. ضربه در بزرگسالان ايجاد شكستگي و انحراف مي‌كند ولي‌ به‌دليل پايان يافتن رشد استخوان و غضروف اختلالات كمتري ايجاد مي‌كند.

از علل نادر كجي بيني‌ مي‌توان از بعضي بيماري‌ها مثل سل، جذام و يا مصرف برخي مواد مثل كوكايين نام برد كه با از بين بردن قسمتي‌ از استخوان يا غضروف مي‌توانند بيني‌ را كج كنند.

آيا به‌دنبال ضربه ممكن است ديگر نقاط بيني‌ هم دچار مشكل شوند؟

در بيني‌‌هاي كج و يا پيچ خورده، تقريبا تمامي‌ اجزا بيني‌ تحت تاثير قرار گرفته و در آنها كجي و عدم تقارن وجود دارد، استخوان، غضروف و حتي بافت نرم و پوست هم مستثني نيستند. در اين بين تيغه مياني بيني‌ از همه بيشتر دچار اشكال مي‌شود. اين تيغه كه بيني‌ را به دو نيمه تقسيم مي‌كند نقش مهمي‌ در استحكام و شكل گرفتن ظاهر بيني‌ دارد. چنانچه آسيب ببيند علاوه بر اينكه تنفس را دچار مشكل مي‌كند ممكن است ايجاد فرورفتگي در پشت بيني‌ و يا افتادگي نوك آن گردد. غضروف‌هاي ديگر مثل غضروف كناري و نوك بيني‌ نيز از اين صدمات مصون نيستند.

اين بيماران چه علائمي‌ دارند؟

يكي‌ از مهم‌ترين شكايت آنها اختلال در تنفس است كه مي‌تواند ايجاد خشكي دهان، ناراحتي‌ مجاري تحتاني تنفسي، سردرد، خونريزي، خرخر شبانه و يا سينوزيت شود. از نظر ظاهري نيز علاوه بر كجي يا پيچ خوردگي، افتادگي نوك بيني‌ در اغلب موارد وجود دارد.

در مراحل تشخيصي به چه نكات ديگري توجه مي‌كنيد؟

در اكثر موارد تشخيص به سادگي‌ امكان پذير است ولي‌ گاهي نياز به گرفتن راديوگرافي يا سي تي اسكن است. در كودكان بايد دقت بسياري صورت پذيرد چون در برخي‌ از آنان تشخيص مشكل است. در معاينات حتما ‌ بايد توجه ويژه‌اي به داخل بيني و اشكالاتي همچون انحراف تيغه مياني و سينوزيت داشته باشيم. به‌علاوه تركيب كلي‌ صورت و ناهنجاري‌ها و عدم تقارن آن بايد مد نظر قرار گيرد.

درمان چگونه است؟

درمان كجي و پيچ خوردگي تنها جراحيست. در كجي‌هايي كه به‌دنبال ضربه حاد ايجاد شده باشند، معمولا جا اندازي و گچ گرفتن كافيست ولي‌ صاف كردن يك بيني‌ كج كه زماني‌ طولاني از آن گذشته باشد از موارد مشكل رينوپلاستي است. هدف از جراحي در اين بيماران بهبود بخشيدن تنفس و ظاهر بيني‌ است. جراح باتجربه ابتدا آناليز دقيقي‌ از اوضاع خارج و داخل بيني‌ به‌عمل مي‌آورد و سپس طرحي را براي اصلاح و ترميم ضايعات آن برمي‌گزيند. تكنيك‌ها و روش‌ها در اين جراحي با جراحي بيني‌‌هاي معمولي تفاوتي‌ فراوان دارد. مهمترين قسمت رسيدگي به وضع تيغه بيني است كه گاهي نياز به ترميم با گرافت‌هاي غضروفي دارد. علاوه بر اصلاح كجي و پيچ خوردگي، جراح بايد از استحكام بيني‌ براي ساليان طولاني مطمئن باشد.

آيا مي‌توان به نتيجه جراحي در اين نوع بيماران اميدوار بود؟

همان‌گونه كه گفته شد، كجي و پيچ خوردگي بيني‌ بخصوص اگر از زمان كودكي باشد، مسأله پيچيده ايست. بايد به اين‌گونه بيماران آگاهي‌ داده شود كه ممكن است نتوان تمام اشكالات را از ميان برد و يا امكان عمل مجدد در پاره‌اي از موارد وجود دارد. چنانچه بيمار انتظارت معقولي داشته و در ضمن جراح مجرب با نهايت دقت اين جراحي را انجام دهد مي‌توان احتمال رسيدن به نتيجه‌ دلخواه را در اكثر موارد داشته باشيم.

شايع است كه اين بيني‌ها احتمال برگشتشان زياد است. آيا اين مسئله صحت دارد؟

احتمال آن وجود دارد ولي‌ نه در اكثر افراد. مسئله‌اي‌ به نام حافظه بافتي را عده‌اي مطرح كرده‌اند كه حتي با اصلاح كامل ممكن است پس از مدتي‌ به همين دليل‌ بافت‌ها به وضع سابق برگردد ولي‌ به اعتقاد من اگر تمام جوانب در نظر گرفته شده و جراحي به دقت انجام گيرد اين احتمال به حداقل مي‌رسد و در موارد كمي‌ مقدار مختصري كجي باقي‌ مي‌ماند. در هر صورت تغيرات بسيار چشم گيرو مثبت است.

اصلاح كجي و پيچ خوردگي بيني‌ در چه سني‌ امكان پذير است؟

اگر گرفتگي بيني‌ شديد باشد و تنفس كودك با اشكال فراوان همراه باشد، در هر سني‌ بايد انحراف تا حد امكان اصلاح و گرفتگي برطرف شود. در غير اينصورت بايد تا زمان بلوغ صبر كرد.

آيا مراقبت‌هاي بعد از عمل در اينگونه بيني‌‌ها با موارد ديگر متفاوت است؟

خير، بايد همان دستورات بخصوص ضربه نخوردن رعايت شود

تفاوت بيني گوشتي و استخواني در چيست

به چه بيني گوشتي و به كدام استخواني ميگوييم؟

ضخامت پوست عامل تعيين كننده بيني استخواني و گوشتي است. بيني هاي استخواني پوستي نازك يا متوسط و بيني هاي گوشتي داراي پوستي ضخيم هستند. بطور طبيعي پوست نيمه بالايي بيني، يعني همان قسمتي كه استخوان را ميپوشاند نازكتر از نيمه پاييني، يعني ناحيه اي كه غضروف را ميپوشاند ميباشد.

بيني هاي استخواني و گوشتي چه خصوصياتي دارند؟

در بيني هاي استخواني بدليل نازك بودن پوست جزئيات استخواني از زير پوست قابل مشاهده است، يعني ممكن است لبه هاي استخوان چنانچه قبلا شكسته شده باشد ديده و لمس ميگردد، همچنين در نيمه پاييني بدليل نازك بودن پوست معمولا غضروف ها قوي و مستحكمند و پهني و يا افتادگي در نوك بيني كمتر وجود دارد، در حاليكه در بيني هاي گوشتي بدليل كلفت بودن پوست جزييات استخواني و غضروفي مشاهده نشده و بدليل سنگيني پوست غضروفها معمولا نازك و ضعيفند. بهمين دليل هم در اين نوع بيني ها سر بيني پهن و افتاده است.

آيا ممكن است بيني هاي استخواني و گوشتي با هم اشتباه شوند؟

در اغلب موارد حتي افراد غير متخصص هم ميتوانند اين دو نوع بيني را از هم افتراق دهند ولي گاهي اوقات در بيني با پوست نازك غضروفها بسيار قوي بوده و باعث پهن شدن و افتادگي سر بيني و در نتيجه اشتباه با بيني گوشتي ميشوند. ولي اگر به مهمترين وجه افتراق اين دو نوع يعني ضخامت پوست توجه گردد كمتر دچار اشتباه ميشويم. بيني هاي گوشتي داراي پوستي ضخيم بوده واگر كمي پوست سر بيني را بين دو انگشت فشار دهيم از سوراخهاي ريز آن چربي به بيرون تراوش ميكند، در حاليكه در نوع استخواني اين اتفاق نمي افتد.

نتيجه جراحي در بيني هاي باصطلاح استخواني چگونه است؟

تتيجه جراحي بيني استخواني چيست؟همانطور كه گفته شد بيني هاي استخواني داراي پوستي با پوشش نازك و يا متوسط هستند. مزيت پوست آنها اين است كه كار هنرمندانه روي بافت سخت يعني استخوان و غضروف بخوبي قابل مشاهده است، بنابراين تغييرات اگر با دقت كامل و درست انجام شود نتيجه بسيار چشمگير و قابل توجه است. ولب اگر كوچكترين اشكالي وجود داشته باشد، مثلأ لبه يك استخوان كمي تيز باشد براحتي از زير پوست نازك قابل مشاهده است. برخي جراحان جراحي روي پوستهاي نازك را مشكل تر از بيني هاي گوشتي ميدانند

با توجه به اينكه اغلب متقاضيان جراحي بيني را خانم هاي جوان تشكيل ميدهند، سؤالات مختلفي در رابطه با حاملگي، شيردهي و جراحي بيني مطرح ميشود. بهتر ديدم كه به برخي سؤالات رايج در اين زمينه پاسخ دهم.
۱- آيا جراحي بيني در زمان حاملگي مجاز است؟
خير
۲- تا چه زماني پس از جراحي بيني نبايد باردار شد؟
بهتر است حاملگي را تا شش ماه پس از جراحي به تأخيرانداخت.
۳-  چه مدت بعد از زايمان ميتوان جراحي بيني را انجام داد؟
البته توان و بنيه افراد متفاوت است ولي شش ماه و ترجيحٱ يك سال پس از آن ميتوان ببني را عمل كرد.
۴- آيا مجازيم كه در زمان شيردهي ببني را جراحي كنيم؟
خير. جراحي بيني بايد در زماني كه شيردهي پايان داده شده انجام گردد.
۵- آيا بيني جراحي شده در زمان حاملگي با مشكلات بيشتري مواجه است؟
در زمان حاملگي و بخصوص در سه ماهه دوم بدليل تغييرات هورموني اغلب خانمها دچار گرفتگي بيني و گاهي آبريزش ميشوند و ممكن است در برخي افراد تا چند ماه پس از زايمان هم ادامه يابد. اگر پس از جراحي بيني مشكلي از نظر تنفسي نداشته باشد در زمان بارداري فرقي با ديگر بيني ها ندارد ولي چنانچه بدلايلي تنفس سخت باشد، مشكل در زمان حاملگي بدتر ميشود.

جراحي بيني (راينو پلاستي) چيست؟

بسياري از مردمان جهان همواره تلاش مي‌كنند تا از زيبايي، جذابيت و اعتماد به نفس بيشتري برخوردار شوند. عمل جراحي بيني يا راينوپلاستي يكي از شايع‌ترين و مهم‌ترين عمل‌ هاي زيبايي بدن است كه در جهت بهبود عملكرد يا ظاهر بيني متقاضي انجام مي‌شود. اين عمل زيبايي در سراسر جهان متقاضيان فراواني دارد. در برخي نقاط به جهت ويژگي‌هاي قومي و مليتي و در بعضي نقاط ديگر به دلايل فرهنگي و اجتماعي، تقاضاي بيشتري براي اين عمل وجود دارد. راينوپلاستي(جراحي بيني) ممكن است به كوچك يا بزرگ شدن اندازه بيني و يا تغيير شكل آن منجر گردد. همچنين ممكن است نوك بيني يا قسمت‌هاي مختلف فوقاني آن باريكتر و يا حتي پهن‌تر شود. در عين حال، مي‌توان ارتفاع يا طول بيني را كم و يا زياد نمود. به علاوه، تغيير در زاويه بين بيني و لب كه از آن به عنوان “سربالا” و “سر پايين” بودن بيني ياد مي‌شود، امكان‌پذير است.

كلمه راينوپلاستي از دو واژه يوناني “رينوس- Rhinos ” به معناي بيني و “پلاسين- Plassein ” به معناي شكل دادن ريشه مي‌گيرد. رود طويل و پُر آبي به نام “راين- Rhine ” در اروپا معروف است. از آنجا كه مسير اين رود در گذر از كشور‌هاي سوئيس و آلمان شكلي شبيه بيني انسان را تداعي مي‌كند، به آن راين مي‌گويند. عمل‌ هاي رينو پلاستي فقط به منظور زيبايي انجام نمي‌شوند بلكه ممكن است گاهي براي تصحيح ناهنجاريهاي ساختماني به دلايل گوناگون (مثل نقايص مادر زادي و ضربه) و گاهي براي رفع گرفتگي در بيني‌هاي با انحراف تيغه شديد همزمان با عمل زيبايي اجرا شوند.

تاريخچه عمل جراحي بيني به چه زماني باز ميگردد؟

بازسازي بيني اولين بارتوسط سوشروتا (Sushruta ) پزشك هندي در حدود ۲۵۰۰ سال پيش انجام شد و روش‌هاي ابداعي وي هنوز قابل استفاده مي‌باشد. در آن دوران در كشور هندوستان براي مجازات برخي محكومان، بيني آنها را مي‌بريدند و جراحان آن زمان در ترميم بيني آن افراد با پوست ساير نقاط بدن تبحر زيادي پيدا كرده بودند. رينوپلاستي مدرن حدودا از اوايل قرن نوزدهم توسط ژاك ژوزف و ديفن باخ شروع شد و در قرن بيستم تكامل يافت. در نيمه دوم قرن بيستم جراحاني روش رينوپلاستي باز را معرفي كردند. در تمامي اين سالها جراحان روش‌ها و ابزارهاي مختلفي را جهت بهبود اين عمل جراحي به كار برده‌اند كه سير تكاملي آن هنوز ادامه دارد. برپايي كنگره‌ها، سمينارها و كارگاه‌هاي آموزشي نقش به سزايي در بهبود كيفي اين جراحي بيني داشته است.

روشهاي اين عمل جراحي بيني ( زيبايي) كدامند؟ آيا اين جراحي بيني با ليزر امكانپذير است؟

دو روش اصلي جراحي بيني به روش باز و به روش بسته وجود دارد. در جراحي بيني به روش بسته تمام برش‌ها در داخل بيني قرار دارد. در روش جراحي بيني باز يك برش كوچك در ديواره پايين بيني(بين دو سوراخ) داده مي‌شود و بقيه برش‌ها داخل بيني مي‌باشد؛ البته چنانچه در فردي لازم باشدكه سوراخهاي بيني تغيير يابد، در هر دو روش، برش‌هايي در دو طرف سوراخ بيني داده مي‌شود.

در هركدام از اين دو روش، پوست بيني از بافت زير خود جدا شده و بدون اينكه لطمه‌اي به پوست وارد گردد، تغييراتي در قسمت اسكلتي و نگهدارنده بيني يعني استخوان و غضروف داده مي‌شود. بسته به نوع، فرم و اندازه بيني ممكن است هرگونه تغييري مثل افزايش و يا كاهش پشت بيني (قوز بيني)، كاهش يا افزايش طول بيني، باريك و يا پهن شدن آن، جمع شدن نوك بيني و يا بالا و پايين آمدن آن داده شود.

در مورد جراحي بيني با ليزر لازم به تذكر است كه ليزر يك وسيله و ابزار جراحي مي‌باشد و كاربرد محدودي در جراحي زيبايي بيني دارد. اصولا در حقيقت ليزر وسيله برش و يا از بين بردن پوست و مخاط است كه با ايجاد گرما و طي واكنش‌هاي فيزيكي مي‌تواند سطح مورد نظر را بسوزاند، تبخير كند و يا از بين ببرد. اين تصور كه ليزر بدون برش و بدون جراحي مي‌تواند تغيير شكلي در ظاهر بيني بدهد، اشتباه است. طرح مسأله جراحي بيني با ليزر بيشتر شبيه يك شگرد تبليغاتي مي‌باشد.

نتيجه مؤثر و مطلوب عمل زيبايي به چه عواملي بستگي دارد؟

سه عامل مهم درحصول نتيجه خوب در رينوپلاستي-  جراحي بيني عبارتند از: “طبيعت بيني”، “تكنيك جراحي بيني ” و “مراقبت‌هاي پس از عمل”. در نوع و طبيعت بيني سه بافت پوست، استخوان و غضروف بيني تأثيرگذارند. مثلاً در بيني‌هايي كه به بيني گوشتي معروفند، پوست ضخيم و چربي وجود دارد كه امكان كوچك كردن بيني به اندازه زياد را از جراح سلب مي‌كند و يا محدوديت‌هايي در جراحي كساني‌ كه استخوان‌هاي خيلي كوچك در بالاي بيني دارند، وجود دارد. البته چنانچه قبل از جراحي بيني در مورد اين محدوديت‌ها با بيمار صحبت شود، نتيجه مي‌تواند بسيار رضايت‌بخش باشد ولي انتظار يك بيني بسيار ظريف در فردي كه پوست ضخيمي دارد، به دور از واقعيت است.

عامل دوم تكنيك‌هاي جراحي بيني است كه مستقيما به جراح بستگي دارد. علم و تجربه همراه با ديد هنري جراح نقش بسيار مهمي در رسيدن به نتيجه مطلوب دارد. جراح بايد آماده باشد كه تكنيك‌هاي مختلف ومتنوع متناسب با بيني بيمار را به كار ببرد.

عامل سوم مراقبت‌هاي پس از عمل جراحي بيني است كه عمدتا به خود بيمار وابسته است. رعايت تمامي توصيه‌هايي كه طي برگه‌اي در هنگام ترخيص به بيمار داده مي‌شود و مراجعات لازم به پزشك، تأثير مهمي در دستيابي به نتيجه دلخواه دارد.

علاوه بر سه عامل فوق آگاهي بيمار از جراحي بيني و محدوديت‌هاي آن و نوع انتظارات وي نيز در رسيدن به هدف نهايي كه همانا رضايت از عمل ‌باشد، عامل كليدي تلقي مي‌شود. چنانچه بيمار نتواند به ديدگاه‌هاي صحيحي از اين جراحي بيني دست يابد و يا جراح توضيحات لازم و ضروري را در مورد جراحي بيني و محدوده كاري به بيماران ندهد و يا انتظارات غيرقابل دسترس ايجاد نمايد، امكان رضايتمندي كامل وجود ندارد.

آيا همه انتظارات يك متقاضي عمل راينوپلاستي ( جراحي بيني ) برآورده مي‌شود؟

راينوپلاستي – جراحي بيني يك عمل جراحي بسيار تكنيكي و ظريف بوده و آميزه‌اي از علم وهنر مي‌باشد. دراين عمل، متقاضي بايد بداند كه چه ميخواهد، آنگاه اين خواسته‌ها با علم و تجربه جراح هماهنگ شده و مي‌تواند بيمار را به حد معقولي از انتظارات برساند. متأسفانه در اين ميان تعدادي از افراد اصولاً درك درستي از اشكالات بيني خود و شكلي كه مورد نظرشان هست، ندارند. مسأله ديگر خود جراح است كه گاهي سعي در اصلاح ديدگاه‌هاي بيمار نمي‌كند و محدوديت‌ها و مسايل مهم را به بيمار گوشزد نمي‌نمايد.گاهي بيماران از ياد مي‌برند كه قبل از عمل چه انتظاراتي داشته و بعد از عمل خواسته‌هاي جديدي را مطرح مي‌كنند. تعدادي از بيماران بسيار تأثيرپذير از ديگران هستند و با كوچك‌ترين ايرادي كه از اطرافيان مي‌شنوند، آزرده مي‌گردند. دسته اخير، اگر پيش از عمل بدانند كه چه مي‌خواهند بعدا دچار چنين مسايلي نمي‌شوند.

نقش پزشك در اين ميان بسيار پر رنگ است. درجلسه مشاوره‌اي كه قبل از عمل انجام مي‌شود، بايد به طور مفصل خواسته‌هاي بيمار شنيده و يادداشت گردد. آنگاه پس از معاينه دقيق ظاهر و داخل بيني در مورد محدوديت‌هاي بيني به طور مشروح بحث شود تا خواسته‌هاي ايده‌آل بيمار به واقعيات نزديك‌تر گردد. از نظر علمي هيچ جراحي نمي‌تواند نتيجه عمل را به صورت صد در صد تضمين كند. فقط مي‌توان بر اساس تجربيات و آمار گذشته به بيمار اطمينان داد كه حداكثر تلاش براي دستيابي به بهترين نتيجه بعمل مي آيد.

آيا محدوديت سني درانجام جراحي بيني وجود دارد؟

به طور كلي دختران درسن ۱۵ سالگي و پسران در ۱۷ سالگي به رشدكامل مي‌رسند؛ البته موارد استثنايي وجود دارد كه اين سن كمتر و يا بيشتر مي‌شود. قبل از اين سن به دليل ادامه رشد ساختمان بيني دستكاري و جراحي بيني  به صلاح نيست و مي‌تواند باعث بروز مشكلاتي در داخل و يا خارج بيني گردد. حداكثري براي سن بيماران وجود ندارد و چنانچه بيماري در سنين بالا از نظر جسمي و داخلي سالم باشد منعي براي اين جراحي وجود ندارد.

به جز بلوغ جسماني بلوغ فكري و رواني نيز حائز اهميت است كه الزاما منطبق با سن شناسنامه‌اي نيست. جراح با توجه به تجربه خود در مشاورات قبل از عمل، مي‌تواند به نتيجه برسد كه بيمار از نظر فكري و رواني آمادگي اين جراحي را دارد يا خير.

چه عملهايي را بايد و يا مي‌توان همزمان با عمل رينوپلاستي ( جراحي بيني ) انجام داد؟

لازم است برخي عملها همزمان با راينوپلاستي انجام شوند. مثل ترميم و اصلاح انحراف تيغه بيني، كوچك كردن توربين‌هاي بيني و برداشتن پوليپ‌هاي كوچك. چنانچه پوليپ‌ها متعدد و همراه با سينوزيت وسيع باشد، بهتر است كه جراحي براي بر طرف كردن آنها چند ماه قبل از راينوپلاستي انجام گيرد. چنانچه بيمار داراي چانه عقب رفته وكوچك باشد (كه در بين برخي بيماران ما شايع است) ترجيح دارد همزمان با رينوپلاستي اين عيب بر طرف شود. برخي عمل‌هاي زيبايي ديگر مثل كشيدن صورت‌، گذاشتن گونه و يا ترميم پلك نيز مي‌تواند همزمان با راينوپلاستي انجام شود ولي در اين ميان بايد به محدوديت‌هاي زماني و توانايي و تحمل بيمار نيز توجه كرد.

بيني‌هاي مختلف كدامند و آيا نتيجه عمل راينو پلاستي –  جراحي بيني درهمه آنها يكسان است؟

همان طور كه اشاره شد، سه بافت اصلي بيني يعني پوست، استخوان و غضروف اشكال مختلفي به يك بيني مي‌دهند. مهمترين بافت بيني پوست است. اين لايه پوشاننده، نقش مهمي در نتيجه عمل جراحي دارد. بر اساس ضخامت پوست مي‌توان بيني‌ها را اصطلاحا به گوشتي و غيرگوشتي تقسيم كرد. بيني‌هاي گوشتي داراي پوست ضخيمي هستند. از آنجا كه در عمل راينوپلاستي، پوست به هيچ وجه دستكاري نمي‌شود و فقط روي اسكلت بيني يعني غضروف و استخوان كار انجام مي‌گيرد، بيني‌هاي گوشتي قابليت كوچك شدن به ميزان زياد را ندارند. همچنين نمي‌توان انتظار داشت كه اين بيني‌ها خيلي ظريف شوند.يا مثلا بيماراني كه بيني بسيار بزرگي دارند صلاح نيست كه يكباره بين آنها خيلي كوچك شود. از طرف ديگر بيني‌هايي با پوست بسيار نازك نيز ممكن است مشكل‌ساز باشند؛ چون كوچك‌ترين اشكالي در زير آنها قابل مشاهده است.

بيني‌هاي ديگري مثل بيني‌هاي افتاده و سر پاييني‌، كج و يا بيني‌هاي فرو رفته نيز هر كدام به درجات قابل توجهي قابل اصلاحند ولي درهمه موارد بايد توضيحات كافي به بيمار داده شود تا به انتظارات معقولي دست يابد.

آيا عمل‌هاي زيبايي بيني داراي عوارض هستند و يا حساسيت‌ها وبيماري‌هاي فعلي را تشديد مي‌كنند؟

راينوپلاستي مانند هر جراحي ديگر ممكن است عواقب و عوارضي نيز داشته باشد. خوشبختانه امروزه عوارض خطرناك بيهوشي بسيار نادرند ولي ممكن است گاهي مسايل ديگري مثل خونريزي، تنگ شدن راه بيني، آبريزش و يا اشكالاتي در بويايي وجود داشته باشد. مهمترين مسأله، اشكالاتي در ظاهر بيني است كه در تعداد كمي از بيماران ممكن است پديد آيد و نياز به جراحي مجدد و البته محدودتري داشته باشد.

در عين حال، جراحي بيني يك سري پيامدهاي طبيعي مثل تنگ شدن راه بيني، كبودي، تورم، درد و يا آبريزش و تغييراتي در حس بويايي دارد كه پس از چند روز برطرف مي‌شوند ولي اگر مسايلي مثل خونريزي وجود داشته باشد، بايد پزشك را مطلع نمود. اشكال در تنفس از راه بيني و يا آبريزش بيني اگر از دو سه ماه بگذرد، جزو عوارض محسوب مي‌شود. بسياري از اين اشكالات با روش مناسبِ جراحي قابل پيشگيريند ولي در موارد بسيار كمي، عوارض ربطي به جراح و تكنيك او ندارد.

جراحي بيني  – رينوپلاستي تأثير چنداني بر آلرژي‌ها ندارد. البته ممكن است در كوتاه مدت مقداري علايم را تشديد نمايد ولي در دراز مدت اثري بر آن ندارد. انجام جراحي بيني با وجود برخي بيماري‌ها مثل آسم شديد و يا ديابت كنترل نشده ممنوع است. در غير اين صورت تشديد كننده بيماري‌هاي ديگر نمي‌باشد. در هر صورت با توجه به انتخابي بودن اين عمل جراحي بايد منافع و مضار آن در كساني كه بيماري‌هاي ديگري دارند، سنجيده شده و سپس در مورد آن تصميم‌گيري شود.

آيا پيش از عمل جراحي بيني مي‌توان چهره يا بيني عمل شده را طراحي كامپيوتري كرد؟

هم اكنون نرم افزار‌هاي متعددي در مورد جراحي زيبايي بيني وجود دارد كه با استفاده از آنها مي‌توان تصوير بيني را تغيير داد و به فرم ايده‌آل درآورد ولي آيا امكان رسيدن به اين تصوير مصنوعي در يك فرد واقعي به طور كامل وجود دارد؟ مسلما خير. در فضاي مجازي مي‌توان بيني را به هر فرمي در آورد. كامپيوتر اطلاعي از برخي مسايل مثل نوع پوست و يا محدوديت‌هاي استخوان و غضروف ندارد. البته مي‌توان با استفاده از آنها يك نماي كلي از فرم بيني مورد نظر به بيمار نشان داد ولي بايد اين آگاهي به وي داده شود كه امكان دستيابي دقيق و كامل به آن غير ممكن است.

چگونه جراح خود را انتخاب نماييم؟

جراحي بيني مي‌تواند يك اقدام مهم به خصوص در زندگي يك جوان به حساب آيد. تغيير درشكل ظاهري صورت بسيار با اهميت است. بنابراين نهايت دقت در انتخاب جراح بايد به عمل آيد؛ چون همان طور كه در بخش‌هاي قبل ذكرشد، مهم‌ترين عامل در كسب نتيجه مهارت جراح است. جراح بايد علاوه بر علم و تجربه كافي، از هنر اين جراحي نيز برخوردار باشد. هستند جراحانِ با معلومات و با تجربه‌اي كه به دليل فقدان روحيه هنري در خلق يك بيني زيبا عاجزند. يك استاد سنگ‌تراش هر قدر هم از نوع و جنس سنگ‌‌ها مطلع باشد و اصول تراشيدن و مجسمه‌سازي را رعايت‌ كند، تنها زماني مي‌تواند يك اثر هنري زيبا خلق كند كه شم هنري و زيباشناختي قوي‌اي داشته باشد. كار يك جراح نيز از حيث خلق يك اثر زيبا، شبيه و در همان حال بسيار دشوارتر از كار استاد سنگ‌تراش و مجسمه‌ساز است. زيرا نه تنها بايد زيبايي مورد نظر ايجاد شود و شكل مطلوب در بيني ديده شود، بلكه بايد اين اندام حياتي بدن بتواند كار خود را به بهترين شكل انجام دهد و همين امر محدوديت‌هاي فراواني را پيش روي جراح قرار مي‌دهد. جراح شما بايد علم كافي در مورد ساختمان ظاهري و داخلي بيني داشته باشد. به خصوص مسايل مربوط به داخل بيني مثل انحراف تيغه مياني، توربين‌ها، پوليپ، سينوزيت و… كه توجه به آنها مي‌تواند از بروز مشكلات بعدي جلوگيري كند. متخصصان گوش و حلق و بيني توجه خاصي به مسايل داخلي بيني داشته و احتمال بروز مشكلاتي نظير گرفتگي بيني، آبريزش و يا خشكي بيني و يا ابتلا به سينوزيت در نزد آنها كمتر است.

به علاوه، جراح شما بايد تجربه كافي در جراحي انواع مختلف بيني داشته باشد. معمولا بيماران به راهنمايي اقوام و دوستان نزديك خود كه قبلا جراحي شده به نزد پزشك خاص هدايت مي‌شوند. مي توانيد با ديدن نمونه‌هاي قبلي كار جراحان و همچنين مشاهده آلبوم عكسهاي قبل و بعد از عمل به ميزان تجربه وتبحر آنها پي ببريد.

چه نكاتي را متقاضي بايد قبل از عمل رعايت كند؟

مهمترين مسأله قبل از عمل رسيدن به درك درستي از اين جراحي و محدوديت‌هاي آن مي‌باشد. اين مهم پس از جلسات مشاوره با پزشك حاصل مي‌گردد. عكس و آزمايشات قبل از عمل بنا به صلاحديد پزشك بايد تهيه وآماده گردد.

مراقبت هايي كه متقاضي بعد از عمل بايد انجام دهد كدامند؟

در زمان ترخيص از بيمارستان برگه‌اي كه حاوي دستورات لازم الاجراي پس از جراحي است به بيمار داده شده مي‌شود. در اين برگه به نكات مهمي همچون نوع تغذيه، فعاليت، استحمام و… اشاره شده است. بيمار به طور كلي از هرگونه اقدامي كه باعث صدمه به بيني شود، بايد اجتناب ورزد. اين صدمات حتي ممكن است صحبت كردن طولاني و يا خنديدن در روزهاي اول باشد. انجام ورزش درهفته‌هاي اول بعد از عمل ممنوع است‌. گذاشتن عينك محدوديت‌هايي دارد و قرار گرفتن زير نور مستقيم خورشيد باعث افزايش تورم بيني مي‌گردد.

به طور كلي با توجه به اينكه مراقبت‌هاي بعد از عمل در نتيجه نهايي نقش شايان توجهي دارند، بيمار بايد دقيقا دستورات لازم را رعايت نمايد و در صورت بروز هر گونه مشكلي با پزشك خود مشورت نمايد.

مدت اين عمل چقدر است؟

بايد دقت كرد كه براي انجام هر كاري از جمله عمل زيبايي بيني، وقتي متناسب با آن كار لازم است. همچنين جراحان مختلف ممكن است زمان متفاوتي را صرف اجراي جراحي كنند. به طور متوسط اين عمل بين يك تا دوساعت به طول مي انجامد ولي گاهي ممكن است زمان بيشتري صرف اصلاح برخي ناهنجاري‌ها و اشكالات شود. در نتيجه نبايد كار كساني كه سريع‌تر از معمول عمل مي‌كنند، تعبير به تبحر و مهارت بالاي آنان شود و از سويي نبايد كساني را بيش از حد براي انجام جراحي وقت صرف مي‌كنند، دقيق و با ظرافت خواند.

معمولا چه مدت پس از عمل، بيني بهترين حالت خود را به دست مي‌آورد؟

انتظار اين كه پس از برداشتن پانسمان‌ها و اسپلينت، بيني فرم دلخواه را داشته باشد، غير واقعي است. در روزهاي اول ممكن است اطراف چشم كبود باشد و يا تورم در اطراف بيني و چشم ديده شود ولي تا ماه‌ها تورم در خود بيني و به خصوص نوك آن وجود دارد . بنابراين زماني در حدود يكسال بايد بگذرد تا فرم نهايي بيني مشخص شود

مشاهده كرده‌ايد كه در نوزادان بيني‌ زيبا و كوچك است و والدين از خداوند ميخواهند كه بيني‌ فرزندشان هميشه به اين شكل باقي‌ بماند، ولي‌ غالباً اين اتفاق نمي‌افتد. در تعدادي ضربه و در عده ديگر رسيدن به سنّ بلوغ و مسائل ارثي و نژادي تغييراتي‌ را در بيني‌ ايجاد مي‌كند. اين سير طبيعي در رشد بينيست

بيني‌ گروه اندكي‌ از نوزادان (كمتر از يك درصد) در بدو تولد نقايصي دارد. اين ناهنجاري‌ها را مي‌توان به سه گروه داخل، خارج ويا هر دو تقسيم كرد. در داخل بيني‌ شاهد نواقصي همچون تومورها، ارتباط غير طبيعي بين جمجمه و يا دهان با بيني‌ هستيم. در ظاهر بيني‌ طيف ناهنجاريها گسترده است، از عدم وجود كامل تا ايرادات كوچكي مثل عدم تقارن دو طرفه

شايعترين نقص مادرزادي بيني‌ در كودكاني ديده ميشود كه شكاف لب دارند. به دليل رشد همزمان جنيني و وابستگي آناتوميك لب و بيني‌، اختلال در رشد لب باعث بدشكلي بيني‌ نيز ميشود. در اين افراد بيني‌ اشكالات متعددي دارد كه مهمترين آنها عبارتند از كوتاه بودن ديوار بين دو سوراخ بيني‌، پائينتر بودن يك لبه و ديواره بيني‌، كوتاه بودن استخوان كه باعث پهني زياد در پل بيني‌ ميشود، انحراف شديد در تيغه داخلي‌ كه باعث انحراف ظاهري نيز ميشود.

علت به وجود آمدن اين ناهنجاريها دقيقا معلوم نيست ولي‌ مي‌توان آنها را به نقايص ژنتيك و يا دوران بارداري ارتباط داد. سه ماه اول حاملگي‌ كه بسياري از اندامها از جمله بيني‌ تكامل مي‌يابند مهمترين دوره بارداريست. هر گونه عامل خارجي‌ همانند داروها، مواد شيميايي و عفونتها در مادر ميتوانند به جنين صدمه وارد كنند ولي‌ هنوز عامل خاصي‌ در ايجاد اين ناهنجاريها شناخته نشده است.

درمان اين نقائص جراحيست كه ازمشكلترين انواع رينوپلاستي به حساب ميايد، ولي‌ با رشد سريع علم و بهبود كيفيت جراحي مي‌توان به نتايج بهتردر اين افراد اميدوار بود.

عمومی